Kurs TRY - Lira turecka

Kurs TRY - Lira turecka

Ostatnia aktualizacja kursów NBP: 2024-04-12

Lira turecka to waluta w Turcji oraz Cyprze Północnym, który nie jest oficjalnie uznawany za państwo. Średni kurs NBP liry tureckiej codziennie jest aktualizowany na tej stronie internetowej. Każdy podróżujący w te rejony na wakacje, powinien orientować się co kursu liry tureckiej, aby odpowiednio przygotować się finansowo na nadchodzące wydatki.

Na podstawie Tabeli A i Tabeli C Narodowego Banku Polskiego z dnia 2024-04-12. Kursy aktualizujemy raz dziennie pomiędzy godziną 12 a 13.

Aktualny kurs kupna
TRY (NBP)

-

Aktualny kurs sprzedaży
TRY (NBP)

-

Średni kurs waluty
TRY (NBP)

0.1237 PLN

Zmiana % kursu średniego waluty TRY (NBP)

0.65%

Tabela - średni kurs

Ostatnie 7 dni Ostatnie 14 dni
Max 0.1239 0.1247
Min 0.1217 0.1217
Średnia 0.123186 0.123571

Średni kurs waluty TRY - wykres

Informacje o walucie TRY

Nazwa
  • Lira turecka
Symbol
  • TL
Kod ISO
  • TRY
Bank
  • Central Bank of the Republic of Turkey
Podział
  • 1 lira turecka = 100 kuruszy
Monety
  • 1, 5, 10, 25, 50 Kr, 1 TL
Banknoty
  • 5, 10, 20, 50, 100, 200 TL
Państwa
  • Turcja, Cypr Północny

Rola liry tureckiej na rynku

Waluta ta nie należy do zbyt wpływowych, ze względu na to, że państwo nie jest istotnym na rynku eksporterem surowców. Dodatkowo kryzysy powiązane z niestabilnością polityczną Turcji znacząco wpłynęły na spadek zaufania inwestorów względem waluty tego kraju. Trudno jej również budować siłę własnego pieniądza, gdyż jest mocno uzależniona od wpływów zagranicznych. Mimo tej niestabilności na rynku FOREX często notowana jest pod koniec pierwszej dwudziestki walut, które są szeregowane według obrotu.

Obecne dane

Wykresy dotyczące średniego kursu waluty z ostatnich kilku dni prezentują wykresy umieszczone powyżej.

W tabelach sprawdzisz również, jaki był minimalny i maksymalny kurs liry tureckiej w ubiegłych 7 i 14 dniach.

Historia liry tureckiej

Chociaż nazwa nasuwa skojarzenia z instrumentem muzycznym, powiązań należy szukać w zupełnie innym miejscu. Lira prawdopodobnie pochodzi od jednostki, która w starożytnym Rzymie była nazywana librą. Wynosiła niespełna 330g i była również używana na terenie Turcji, która należała wówczas do Imperium. Lira weszła do obiegu w 1844 roku wypierając kurusze, które później stały się jej częściami setnymi liry.

Kurusze, od 2005 roku stanowią części liry. Istniały na rynku przez blisko wiek i zostały wycofane koło lat 70-tych XXw. na skutek spadku siły nabywczej pieniądza, który spowodowała inflacja. Nazwa tej monety jest związana ze słowem „ciężki”, co prawdopodobnie ma związek z pierwszymi kuruszami, których masa była stosunkowo wysoka.

W 2005 roku na rynek wprowadzono nową lirę. Nowa lira turecka obowiązywała właściwie przez ponad trzy lata. 1 nowa lira równała się 1mln starych lir. Od 1 stycznia 2009r. ponownie do obiegu wróciły „tradycyjne” liry. Na wymianę pieniędzy mieszkańcy Turcji mieli ponad rok.

O lirze tureckiej

Lira turecka to waluta w Turcji i Cyprze Północnym. Jest on właściwie nazywany Turecką Republiką Cypru Północnego i należy do grona państw nieuznawanych. Skrót, symbol liry tureckiej na rynku międzynarodowym to TRY.

Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. Na rynku występują monety o nominale: 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy oraz 1 liry. Banknoty rozpoczynają się od nominału 5 lir i poprzez 10, 20, 50 i 100, kończą się na 200 lirach. Bankiem Centralnym odpowiedzialnym za walutę jest Central Bank of the Republic of Turkey.

Lira turecka – ciekawostki

Na banknocie 200 TRY znajduje się podobizna poety Yunusa Emre.

1 lira oraz 2 euro to monety bardzo podobne do siebie pod względem wagi. To spowodowało, że dokonywano masowych oszustw w automatach vendingowych. Lira jest zdecydowanie mniej warta niż euro. Jej użycie stało się sposobem na oszczędności. Z tego powodu w wielu miejscach automaty zostały wymienione na takie, których kryterium selekcji nie polega na porównaniu masy monety.

Na banknotach widoczna jest podobizna Mustafy Kemela, byłego prezydenta. Wraz ze wzrostem nominału podobizna jest starsza. W Turcji funkcjonuje prawo, które zakazuje obrażania byłego prezydenta, dlatego również z banknotami trzeba obchodzić się w sposób delikatny.

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące waluty TRY:

Aktualny kurs Lira turecka (TRY) wynosi: 0.1237 zł.

1 Lira turecka (TRY) to 0.1237 zł..

Zobacz też inne kursy walut