Kurs BGN - Lew Bułgarski

Kurs BGN - Lew Bułgarski

Ostatnia aktualizacja kursów NBP: 2022-11-28

Lew bułgarski to waluta w Bułgarii. Ten kraj to wciąż chętnie wybierany przez Polaków kierunek urlopowy, dlatego warto sprawdzać średni kurs NBP lewa bułgarskiego i odpowiednio się przygotować. Zawsze aktualne dane dotyczące kursu BGN dzięki codziennej aktualizacji pozwalają na dokładne śledzenie zmian rynkowych.

Na podstawie Tabeli A i Tabeli C Narodowego Banku Polskiego z dnia 2022-11-28. Kursy aktualizujemy raz dziennie pomiędzy godziną 12 a 13.

Aktualny kurs kupna
BGN (NBP)

-

Aktualny kurs sprzedaży
BGN (NBP)

-

Średni kurs waluty
BGN (NBP)

2.3946 PLN

Zmiana % kursu średniego waluty BGN (NBP)

-0.10%

Tabela - średni kurs

Ostatnie 7 dni Ostatnie 14 dni
Max 2.4069 2.4105
Min 2.3946 2.3925
Średnia 2.401929 2.401950

Średni kurs waluty BGN - wykres

Informacje o walucie BGN

Nazwa
 • Lew Bułgarski
Symbol
 • лв – lew
  ст – stotinka
Kod ISO
 • BGN
Inflacja
 • -0,7% w 2016
Bank
 • Narodowy Bank Bułgarii
Podział
 • 1 lew = 100 stotinek
Monety
 • 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki
  1, 2 lewy
Banknoty
 • 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 lewów
Państwa
 • Bułgaria

Rola lewa bułgarskiego na rynku

Bułgaria nie dysponuje znaczącymi złożami surowców naturalnych, które mogłyby istotnie wpływać na kurs lewa. Widoczna jest jednak duża dynamika eksportu w zakresie maszyn oraz urządzeń, chemikaliów i wyrobów spożywczych. Znacząca w przychodach Państwa jest rozwinięta na wybrzeżu Morza Czarnego turystyka. Widoczne są zatem pewne powiązania kursu waluty wraz z sezonem letnim. Wzrasta również udział hodowli owiec oraz bydła w tych przychodach, jednak nie ma to dużego przełożenia na rynki światowe. Wciąż kraj pozostaje jednym z najbiedniejszych w Unii Europejskiej, a tempo wzrostu gospodarczego w porównaniu do innych państw o podobnej sytuacji jest niezadowalające. Z tego powodu nie można uznać lewa bułgarskiego za walutę, która liczy się na rynkach światowych.

Obecne dane lwa bułgarskiego

Dane dotyczące średniego kursu lwa bułgarskiego z ostatnich kilku dni prezentują wykresy umieszczone powyżej.

W tabelach sprawdzisz także minimalny i maksymalny kurs lwa bułgarskiego z ostatnich 7 i 14 dni.

Historia lewa bułgarskiego

Pod koniec XIV wieku Turcy przyłączyli terytoria obecnej Bułgarii do swojego państwa. Pod ich władzą Bułgarzy pozostali do końca XIX wieku. Wszystko zmieniła przegrana w 1878r. wojna z Carstwem Rosyjskim. Na skutek tego wydarzenia utworzono posiadające autonomię Księstwo Bułgarii. Lew bułgarski jako jednostka monetarna zaistniał w 1881 roku i przypieczętował niezależność państwa od dotychczasowego suwerena. Lew bułgarski posiadał pokrycie w złocie i został stworzony na bazie francuskiego franka. Tak kraj wstąpił do Łacińskiej Unii Monetarnej pod przewodnictwem Francji. Unia zobowiązywała do wybijania monet o takiej samej proporcji złota i srebra co monety francuskie. Od 1885 roku używano nie tylko monet, ale także banknotów. W kolejnych latach lew bywał powiązany kursem z marką, później z rublem radzieckim a nawet dolarem amerykańskim. W latach 90-tych XX w. ponownie lew bułgarski został powiązany kursem z marką, co pozwoliło sprowadzić inflację do niskiego poziomu po wcześniejszym kryzysie.

O lewie bułgarskim

Lew bułgarski to waluta w Bułgarii. 1 lew bułgarski dzieli się na 100 stotinek. Jest oznaczany symbolem, skrótem BGN pochodzącym od bulgarian lev. W obiegu spotykane są monety o wartości 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek, a także 1 lewa i 2 lewów. Banknoty funkcjonujące w obiegu to nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewów.

Lew bułgarski – ciekawostki

Nazwa wprawdzie rzeczywiście podchodzi od dużego kota, czyli lwa. Jednak w języku polskim odmieniana jest zupełnie inaczej niż podpowiadałaby to intuicja. W związku z tym nie mówi się „o roli lwa na rynku” tylko „o roli lewa na rynku”.

Lew, chociaż wydawać się może dziwną nazwą dla waluty kraju Europy, rzeczywiście ma z nią sporo wspólnego. Według danych archeologicznych lwy występowały dawniej na terenie południowej Europy. Jeszcze w XX w. można je było spotkać na Kaukazie, a niewiele wcześniej właśnie w Bułgarii.

Mniejsze monety na swoim rewersie mają wizerunek Jeźdźca z Madary - reliefu skalnego z okresu średniowiecza. Przez Bułgarów jest uznawany za symbol kraju.

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące waluty BGN:

Aktualny kurs Lew Bułgarski (BGN) wynosi: 2.3946 zł.

1 Lew Bułgarski (BGN) to 2.3946 zł..

Zobacz też inne kursy walut