Kurs ILS - Nowy Szekel Izraelski

Kurs ILS - Nowy Szekel Izraelski

Ostatnia aktualizacja kursów NBP: 2024-06-13

Nowy Szekel Izraelski to waluta w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. W Izraelu występuje pod symbolem „₪” lub skrótem literowym NIS (ang. New Israeli Sheqel). Kurs NBP sprzedaży Nowego Szekla Izraelskiego jest codziennie aktualizowany na tej stronie, tak samo jak kurs kupna. Dodatkowo historia wartości kursów podsumowana jest w wykresach i tabelach.

Na podstawie Tabeli A i Tabeli C Narodowego Banku Polskiego z dnia 2024-06-13. Kursy aktualizujemy raz dziennie pomiędzy godziną 12 a 13.

Aktualny kurs kupna
ILS (NBP)

-

Aktualny kurs sprzedaży
ILS (NBP)

-

Średni kurs waluty
ILS (NBP)

1.0835 PLN

Zmiana % kursu średniego waluty ILS (NBP)

-0.40%

Tabela - średni kurs

Ostatnie 7 dni Ostatnie 14 dni
Max 1.0879 1.0879
Min 1.0568 1.0568
Średnia 1.073757 1.070621

Średni kurs waluty ILS - wykres

Informacje o walucie ILS

Nazwa
  • Nowy Szekel Izraelski
Symbol
Kod ISO
  • ILS
Inflacja
  • -0,5% w 2016
Bank
  • Bank Izraela
Podział
  • 1 nowy izraelski szekel = 100 agor
Monety
  • 10 agor
    ½, 1, 2, 5, 10 nowych szekli
Banknoty
  • 20, 50, 100, 200 szekli
Państwa
  • Izrael, Autonomia Palestyńska

Historia Nowego Szekla Izraelskiego

Historia izraelskiej waluty związana jest z istnieniem Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Na terenie Mandatu (zarządzanego przez Wielką Brytanię) obowiązywał funt palestyński, który był równy funtowi brytyjskiemu. Pierwszą niezależną walutę Izrael wyemitował w 1952 r. Była to lira izraelska, przez Brytyjczyków nazywana funtem izraelskim. Lira izraelska dzieliła się najpierw na pruty ( 1 lira = 1000 prut), następnie na agory ( 1 lira = 100 agor). W kolejnych latach Izrael brał udział w wielu działaniach zbrojnych. Koszty związane z celami militarnymi, a także inflacja związana z rosnącymi cenami ropy naftowej, wymusiły w 1978r. wprowadzenie nowej waluty – szekla, natomiast w 1985r. zastąpiony został przez Nowego Szekla Izraelskiego INS.

O Nowym Szeklu Izraelskim

Nowy Szekel Izraelski to waluta w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Zgodnie ze standardami ISO 4217 oznaczany jest symbolem ILS. Centralny Bank Izraela znajduje się w Jerozolimie i odpowiada samodzielnie za wszystkie działania związane z emisją i obrotem Nowego Szekla.

Waluta ta występuje w postaci monet i banknotów. Podstawowy podział to 1 Nowy Szekel Izraelski = 100 agor. Nominały, które znajdują się na monetach to: 10 agor oraz ½, 1, 2, 5, 10 nowych szekli. Z kolei banknoty dzielą się na 20, 50, 100 i 200 szekli.

Rola Nowego Szekla Izraelskiego na rynku

Izrael jest krajem uważanym za wysoko rozwinięty. Posiada mocne powiązania gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi, a także krajami Unii Europejskiej. Szczególnie wyraźnie zaznaczył swój udział w światowej produkcji oprogramowania komputerowego, a swój kapitał zainwestowali tu między innymi Bill Gates i Donald Trump. Również Polacy coraz chętniej współpracują z izraelskimi firmami, a wymiana walut wydaje się nieodzownym elementem podejmowanych transakcji. Nie należy zapominać, że Izrael jest ponadto popularnym kierunkiem turystycznym. Co więcej, w związku z uzależnieniem gospodarczym Autonomii Palestyńskiej z Izraelem, także tutaj w użyciu pozostają Nowe Szekle Izraelskie.

Obecne dane

Analizując przelicznik kupna Nowego Szekla Izraelskiego ILS lub przelicznik walut sprzedaży w porównaniu z PLN, można szybko oszacować wynik, bez używania kalkulatora.

W przypadku, gdy wymiana walut jest dopiero planowana, dzięki informacjom zawartym na stronie można sprawdzić, jaka była historia kursu Nowego Szekla Izraelskiego na przestrzeni ostatnich dni.

Nowy Szekel Izraelski – ciekawostki

W związku z tym, że gospodarka Izraela jest dość mocno powiązana ze Stanami Zjednoczonymi, również kurs walut obowiązujących w tych krajach jest od siebie zależny. Banknoty Nowego Szekla Izraelskiego przedstawiają wizerunki ważnych postaci historycznych Izraela, a także posiadają napisy w alfabecie Braille’a. Centralny Bank Izraela został w 2010r. uznany za najlepszy bank centralny na świecie.

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące waluty ILS:

Aktualny kurs Nowy Szekel Izraelski (ILS) wynosi: 1.0835 zł.

1 Nowy Szekel Izraelski (ILS) to 1.0835 zł..

Zobacz też inne kursy walut