Kurs HKD - Dolar Hongkongu

Kurs HKD - Dolar Hongkongu

Ostatnia aktualizacja kursów NBP: 2024-06-13

Dolar Hongkongu to waluta w Hongkongu czyli strefy Chińskiej Republiki Ludowej. Kurs dolara Hongkongu jest szczególnie ważny dla wszystkich osób, które prowadzą interesy z Chinami, a także dla osób odbywających podróże służbowe do tego kraju. Kurs NBP dolara Hongkongu (zwanego również hongkońskim) każdego dnia są aktualizowane na tej stronie.

Na podstawie Tabeli A i Tabeli C Narodowego Banku Polskiego z dnia 2024-06-13. Kursy aktualizujemy raz dziennie pomiędzy godziną 12 a 13.

Aktualny kurs kupna
HKD (NBP)

-

Aktualny kurs sprzedaży
HKD (NBP)

-

Średni kurs waluty
HKD (NBP)

0.5137 PLN

Zmiana % kursu średniego waluty HKD (NBP)

-0.56%

Tabela - średni kurs

Ostatnie 7 dni Ostatnie 14 dni
Max 0.5179 0.5179
Min 0.5044 0.5017
Średnia 0.511400 0.507407

Średni kurs waluty HKD - wykres

Informacje o walucie HKD

Nazwa
 • Dolar Hongkongu
Symbol
 • HK$
Kod ISO
 • HKD
Inflacja
 • 4,1% w 2012
Bank
 • Hong Kong Note Printing
Podział
 • 1 dolar = 100 centów
Monety
 • 10, 20, 50 centów
  1, 2, 5, 10 dolarów
Banknoty
 • 10, 20, 50, 100, 500, 1000 dolarów
Państwa
 • Hongkong

Rola dolara Hongkongu

Rola dolara Hongkongu jest bardzo mocno związana z samym miastem, które należy do jednych z największych centrów finansowych, portów morskich a także miejsc z ogromną liczbą wieżowców. Ceny nieruchomości w tym miejscu biją w rankingach wszystkie inne miejsca. Hongkong ma także bardzo wysokie wartości eksportu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dodatkowo wysokorozwinięty przemysł m.in. elektroniczny wpływa na to, że dolar Hongkongu jest walutą, z którą inwestorzy muszą się liczyć. Hongkong wiedzie prym w rankingach światowej produkcji odbiorników radiowych, a oprócz tego zajmuje się także popularnymi obecnie podzespołami komputerowymi. To znacznie wpływa na notowania dolara Hongkongu i jego rolę na światowych rynkach.

Obecne dane

Aktualny kurs NBP dolara Hongkongu wynosi 0.51370 zł. Stanowi to różnicę o -0.56 punktów procentowych w stosunku do wczoraj.

Dokładne wykresy prezentujące średni kurs NBP z ostatnich dni oraz tabele z wartościami minimum i maksimum znajdują się w dalszej części strony.

Historia dolara Hongkongu

W połowie XVII wieku mieszkańcy Hongkongu nie mieli swojej własnej waluty. Stanowili kolonię brytyjską, jednak mieli swoją własną tożsamość narodową i nie do końca chcieli się jej wyzbywać. Dopiero w 1863 roku wyprodukowane zostały monety, którymi zaczęli się posługiwać jako swoją walutą. Funkcjonowały w systemie dolara co stało się podwaliną do waluty funkcjonującej obecnie.

Hongkong został przyłączony do Chińskiej Republiki Ludowej pod koniec lat 90-tych (1997r). Zgodnie z treścią przepisów prawnych Hongkongu, a także porozumienia na linii Chiny-Wielka Brytania, po przyłączeniu Hongkong zachował swoją autonomię dotyczącą emisji pieniądza i posiadania własnej waluty.

O dolarze Hongkongu

Dolar Hongkongu (hongkoński) na rynkach jest oznaczana symbolem HKD lub czasem również HK$. To oficjalna waluta w Hongkongu, który jest specjalną strefą Chińskiej Republiki Ludowej. Jeden dolar dzieli się na 100 centów. Dostępne nominały monet to 10¢, 20¢, 50¢, $1, $2, $5, $10. Banknoty spotykane w Hongkongu mają natomiast nominały 10$, 20$, 50$, 100$, 500$, 1000$. Bankiem Centralnym, który jest odpowiedzialny za dolara, jest Hong Kong Note Printing Limited.

Dolar Hongkongu – ciekawostki

Na każdym ze starych dolarów Hongkongu w prawym górnym rogu widniał wizerunek lwa.

Nowa edycja dolarów z 2002 roku jest zupełnie odmienna jeśli chodzi o wygląd. Przede wszystkim zaskakują kolory. W przypadku banknotu o nominale 10 dolarów hongkońskich jest to połączenie intensywnego fioletu oraz niebieskiego.

Obecnie banknot o nominale 10 dolarów Hongkongu już nie jest drukowany. Został zastąpiony monetą. Jednakże w obiegu wciąż funkcjonują obie wersje, dlatego spotkanie tego nominału w formie banknotu nie jest czymś nadzwyczajnym.

W latach 70-tych XX w. dolar Hongkongu został wyrównany do poziomu znacznie bardziej popularnego dolara czyli tego amerykańskiego.

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące waluty HKD:

Aktualny kurs Dolar Hongkongu (HKD) wynosi: 0.5137 zł.

1 Dolar Hongkongu (HKD) to 0.5137 zł..

Zobacz też inne kursy walut